Całkowite zaćmienie Słońca — 11 sierpnia 1999

Poniższe zdjęcia zostały wykonane 11 sierpnia 1999 roku w Szeged (Węgry) podczas całkowitego zaćmienia Słońca, które w Polsce było widoczne jako głębokie zaćmienie częściowe. O tym, jak przebiegały przygotowania do wyprawy na Węgry możesz poczytać w tym miejscu, a opis samej ekspedycji jest tutaj.

Być może zainteresuje Cię, jakiego sprzętu używałem do fotografowania. Otóż był to Zenit 12S z teleobiektywem Tair 3S (f=300 mm) oraz konwerterem o krotności 2x, dzięki czemu efektywna ogniskowa wynosiła 600 mm. Użyłem kliszy Fuji Superia 200. Fazę częściową uwieczniałem przez samodzielnie zrobiony filtr z mylaru, który dostałem od kolegi ze studiów — Pawła Lachowicza — za co bardzo mu dziękuję. Niektóre zdjęcia z fazy częściowej były wykonane bez filtru, gdyż blask Słońca był osłabiony przez gęste chmury. Zdjęcia fazy całkowitej były robione bez jakichkolwiek filtrów, przesłon itp.

Uwaga dotycząca czasu: moment wykonania każdej fotografii podany jest w czasie uniwersalnym (UT). W dniu zaćmienia obowiązywał na Węgrzech (i w Polsce) czas letni (wschodnioeuropejski, w skrócie CWE), przesunięty w stosunku do uniwersalnego o 2 godziny naprzód, tzn. CWE=UT+2 godziny.

Oznaczenia i skróty: T — czas ekspozycji, c — efektywna przesłona (jeżeli na obiektywie ustawię przesłonę 4,5 i zastosuję konwerter wydłużający ogniskową 2 razy, to efektywna przesłona wyniesie 9),? - nieznane lub niepewne warunki ekspozycji.

Miłego oglądania!

06.jpg 01.jpg 02.jpg 03.jpg
04.jpg 05.jpg 008.jpg 0.jpg

[ Astronomia | Strona główna | Opis wyprawy | Informacje techniczne | Nowości | Mapa strony | PGP ]

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2007 r.


© 1999–2018 by Tomasz Lewicki

Dobra strona!

Creative Commons Spam Poison Valid XHTML Valid CSS2 Kubuntu KDE Desktop Environment AmaroK — odkryj na nowo swoją muzykę
Strona stworzona przy pomocy Quanta Plus