Błyski satelitów systemu Iridium

Jasność błysków spowodowanych przez odbicie światła słonecznego od powierzchni satelity dochodzi do -8,5m, co w sprzyjających warunkach (najważniejszym jest odpowiednia odległość kątowa od Słońca) pozwala na ich zaobserwowanie nawet w ciągu dnia! (dla porównania: Wenus w maksimum blasku ma -4,6m, czyli jest ok. 36 razy słabsza; najjaśniejsza gwiazda — Syriusz — ma -1,5m, tzn. jest słabszy ok. 630 razy!). Zazwyczaj jednak błyski nie są tak jasne.

Jeśli chcesz mieć program do obliczania błysków, pobierz go z mojej strony (ok. 70 kB). Stąd natomiast możesz ściągnąć NIEZBĘDNY do działania programu plik z danymi o satelitach (15 kB). Zapisany jest w formacie TLE (Two Line Elements). Jest uaktualniany codziennie i zalecam korzystanie z jak najświeższej jego wersji. Jeśli zamierzasz mieć jak najaktualniejsze elementy, możesz zawsze ściągnąć je ze strony http://www.celestrak.com. Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o błyskach (zwanych też "flarami", chociaż bardziej lubię polską nazwę) Iridium oraz sprawdzić widoczność innych satelitów, aktualną pozycję międzynarodowej stacji kosmicznej, a także amerykańskich wahadłowców (oczywiście jeśli któryś z nich aktualnie odbywa misję), odwiedź stronę http://www.heavens-above.com. Naprawdę warto!

Przebiegi (ale nie jasność!) sztucznych satelitów nad dowolnym miejscem Ziemi potrafi także obliczać znany program Sky Map Pro (od wersji 6.0 w górę). Można go ściągnąć bezpośrednio ze strony producenta.

Innym programem, którego jedną z wielu funkcji jest obliczanie przebiegów sztucznych satelitów wraz z ich jasnościami jest bardzo rozbudowany "Cartes du Ciel", znany także pod angielską nazwą "Sky Charts" oraz polską "Mapy nieba". Jest godny uwagi z kilku względów: a) jest darmowy, b) mnogość oferowanych funkcji może początkowo przerazić ;) c) jest do niego dostępna polska nakładka. Oto adres, pod którym możesz dowiedzieć się więcej i ściągnąć poszczególne moduły: http://www.astrosurf.com/astropc.

[ Strona główna | Informacje techniczne | Nowości | Mapa strony | PGP ]

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2003


© 1999–2016 by Tomasz Lewicki

Dobra strona!

Creative Commons Spam Poison Valid XHTML Valid CSS2 Kubuntu PageRank